Uzależnienie praca i alkohol?

Refleksje, dzielenie się swoimi przeżyciami...

Moderator: Moderatorzy

ANDPOL
Posty: 3
Rejestracja: 29 lip 2019, 10:47
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Mężczyzna

Uzależnienie praca i alkohol?

Post autor: ANDPOL »

Witajcie. 22 lata po ślubie, dzieci brak. Żona wpadła w pracoholizm a smutki zapija alkoholem. Oglądałem konferencję ks. dr Dziewieckiego o uzależnieniach i w zasadzie wszystko dokładnie pasuje. Pozostała tylko ostatnie deska ratunku czyli wrażliwość na własne cierpienie. Czy ja coś mogę zrobić? Czy musi upaść na samo dno? W tej chwili jestem na etapie usuwania się z drogi bo po jednym kieliszku staje się agresywna. Mam wrażenie, że szuka pretekstu do wyprowadzki.
zenia1780
Posty: 2170
Rejestracja: 18 sty 2017, 12:13
Jestem: szczęśliwą żoną
Płeć: Kobieta

Re: Uzależnienie praca i alkohol?

Post autor: zenia1780 »

ANDPOL witaj na forum.
Zapewnw zaraz z pomnoca pospieszą Ci forumowicze.
Ufam, że otrzymasz tutaj pomoc jakiej oczekujesz. Zchecam Cię gorąco do zaznajomienia się z wątkami innych uzytkwników na tym forum, ale również na forum archuwalnym http://archiwum.kryzys.org/index.php. Może, jeśli oczywiscie masz taka mozliwosć, zechcesz spotkać sie z nami realu? Tutaj masz liste miejsc, gdzie moizna nas odwiedzić https://sychar.org/ogniska/. Jeśli jednak z jakichś powodów nie nmożesz, to zapraszam do spotkania online tyutaj: Modlitwa na Skype http://sychar.org/skype/ czy Mityng 12 Kroków http://www.mityng.sychar.org/. Proponuję Ci rónież zapoznanie sie z naszą broszurką Ci http://www.broszura.sychar.org/

Pragnę jeszcze przypomnieć, że interenet nie jest miejscem anonimowym, dlatego też proszę o szczególną uwgę na to w jaki sposó będziesz opisywał własną sytuacje. Postaraj sie pisać abyś ani Ty, ani Twoja żona nie stali sie rozpoznani przez osoby trzecie.

Pozdrawiam i otaczam modlitwą
lecz [Pan] mi powiedział: «Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali».
(2Kor 12,9)
nałóg
Posty: 3364
Rejestracja: 30 sty 2017, 10:30
Jestem: szczęśliwym mężem
Płeć: Mężczyzna

Re: Uzależnienie praca i alkohol?

Post autor: nałóg »

Andpol, na tej stronie jest jeden z testów pomagających określić stopień uzależnienia :
http://www.psychologia.net.pl/testy.php?test=alkohol

A tu masz troszkę inny , lecz tez pomagający zdiagnozować stopień uzależnienia:
TEST BALTIMORSKI CZYLI WYWIAD Z SAMYM SOBĄ
JESTEŚ CZY NIE JESTEŚ ALKOHOLIKIEM
Sam może o tym nie wiesz ?

Jeżeli zaczynasz mieć problemy związane z piciem alkoholu. Jeżeli jest coś w Twoim zachowaniu, co zaczyna Cię niepokoić – przeczytaj ten test i odpowiedz TAK lub NIE na postawione pytania. Odpowiadaj szczerze, sam siebie nie oszukuj .

Poniższe pytania testowe zostały skonstruowane i są stosowane w szpitalu uniwersyteckim w Baltimore USA w Johns Hopkins University w celu zbadania, czy pacjent jest alkoholikiem.


1. Czy tracisz na picie coś z Twego czasu pracy ?
2. Czy picie czyni Twoje pożycie domowe nieszczęśliwym lub mniej szczęśliwym ?
3. Czy pijesz dlatego, że jesteś nieśmiały wobec innych ?
4. Czy picie już przynosi ujmę Twojej opinii ?
5. Czy miałeś kiedykolwiek w skutek picia trudności finansowe ?
6. Czy w skutek picia wpadasz w złe towarzystwo ?
7. Czy Twoje picie jest powodem zmartwień w Twojej rodzinie ?
8. Czy odkąd pijesz zmniejszyła się Twoja ambicja ?
9. Czy pragniesz pić codziennie o określonej porze ?
10. Czy następnego ranka odczuwasz potrzebę picia ? ( chociażby piwa ? )
11. Czy z powodu picia nie możesz zasnąć, budzisz się lub śpisz niespokojnie ?
12. Czy odkąd pijesz zmniejszyła się Twoja sprawność fizyczna i umysłowa ?
13. Czy picie odbija się na Twojej pracy zawodowej lub innych Twych sprawach życiowych ?
14. Czy pijesz, aby zagłuszyć troski lub dolegliwości ?
15. Czy czasami pijesz samotnie ?
16. Czy kiedykolwiek w skutek picia straciłeś pamięć o tym co robiłeś i gdzie byłeś ?
17. Czy miałeś kiedykolwiek w stanie nietrzeźwym konflikt w lokalu czy innym miejscu z innymi osobami z innymi osobami ?
18. Czy miałeś kiedyś do czynienia z lekarzem, pogotowia itp. Wskutek picia ?
19. Czy byłeś kiedykolwiek w szpitalu, w izbie wytrzeźwień, ambulatorium lub innym zakładzie z powodu Twego picia ?
20. Czy pijesz, aby wzmocnić pewność siebie lub chęć „pokazania się” ?
21. Czy cieszysz się na myśl o napiciu się i szukasz ku temu okazji ?


Podsumuj odpowiedzi i sam sobie postaw rozpoznanie:


1. Jedna odpowiedź „Tak” na którekolwiek z 21 pytań oznacza ostrzeżenie, że możesz stać się człowiekiem uzależnionym od alkoholu.
2. Dwie odpowiedzi „TAK” – prawdopodobnie już jesteś lub wkrótce staniesz się uzależniony od alkoholu.
3. Trzy odpowiedzi „TAK” oznaczają że powinieneś natychmiast zwrócić się do specjalistów lekarzy. Bez ich pomocy nie wyleczysz się sam. Sam nie będziesz miał siły zerwać z nałogiem.
Jeżeli rozpoczniesz leczenie, pamiętaj, że nie wolno Ci już nigdy wypić ani jednego kieliszka alkoholu. Każda najmniejsza dawka alkoholu niweczy leczenie.


Możesz go wydrukować i położyć( raczej nie dawać żonie) w jakimś miejscu w domu aby trafiła na niego "przypadkiem". Nawet jak go w pierwszym odruchu odrzuci to gdy ma problem z alkoholem to go sobie zrobi.

Ja go sobie robiłem ...a jak chciałem siebie zmanipulować to naciągałem odpowiedzi. Jednak i tak wychodziło że mam problem.
Alkoholizm jest chorobą śmiertelną, lecz można z nią żyć długo i szczęśliwie.
To choroba ciała, duszy i umysłu a dominującą rolę ma umysł. Alkoholizm powstaje w głowie.
A jak uważasz że Twoja żona ma problem z alkoholem to sugeruję mityng Al-anon: www.alanon.org.pl

Żonie możesz pomóc swoją znajomością problemu ,konsekwencja i stanowczością w podbijaniu jej dna. PD
ANDPOL
Posty: 3
Rejestracja: 29 lip 2019, 10:47
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Mężczyzna

Re: Uzależnienie praca i alkohol?

Post autor: ANDPOL »

Widzę pewne światełko, jeśli chodzi o pracę. Jej organizm zaczyna się buntować z przemęczenia i Ona zaczyna to dostrzegać. W tej kwestii jest już bardzo blisko dna. Temat alkoholu nie wiem, jak ruszyć bo każda uwaga na ten temat kończy się agresją. Postanowiłem też zabrać się za siebie, żeby stać się jej przyjacielem i powiernikiem, chociaż w zasadzie na każdy temat mamy inne zdanie. To trudne...
Pavel
Posty: 5131
Rejestracja: 03 sty 2017, 21:13
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Mężczyzna

Re: Uzależnienie praca i alkohol?

Post autor: Pavel »

Nie bagatelizując i nie deprecjonując testu, wychodzi na to, że mam poważny problem z alkoholem, bo zaliczyłem 3 odpowiedzi na „tak”, z czego 2 (konflikty po alkoholu oraz jeden raz „urwany film”) są od niemal dwóch dekad nieaktualne. Jako młody człowiek prowadziłem (niestety, bo to strata czasu i potencjału) imprezowy tryb życia i faktycznie to picie można było określić ryzykownym - niejeden tak postępujący wpadł w sidła nałogu.
Moja trzecia odpowiedź na tak to picie w samotności, aczkolwiek nie wydaje mi się, że jedno - dwa piwa czy lampka wina w samotności raz na pół roku czy rok są problemem.

Piszę o tym wszystkim dlatego, że o ile problem jest ważny i każdorazowo warty rozeznania, o tyle można z osoby takiej jak ja zrobić osobę z problemem alkoholowym. A ja pije mało, rzadko i nie lubię być pijany ani nawet podpity. Lubię bowiem być sobą.
"Bóg nie działa poza wolą człowieka i poza jego wysiłkiem.(...) Założenie, że jeśli się pomodlimy, to będzie dobrze, jest już wiarą w magię." ks. dr. Grzegorz Strzelczyk
nałóg
Posty: 3364
Rejestracja: 30 sty 2017, 10:30
Jestem: szczęśliwym mężem
Płeć: Mężczyzna

Re: Uzależnienie praca i alkohol?

Post autor: nałóg »

Pavel, test jest dla osób pijących ryzykownie i podejrzewających u siebie problem.Pijący nadmiernie dzielą się na pijaków i alkoholików ,przy czym nie każdy pijak jest alkoholikiem natomiast każdy alkoholik jest pijakiem.PD
Pavel
Posty: 5131
Rejestracja: 03 sty 2017, 21:13
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Mężczyzna

Re: Uzależnienie praca i alkohol?

Post autor: Pavel »

nałóg pisze: 31 lip 2019, 22:37 Pavel, test jest dla osób pijących ryzykownie i podejrzewających u siebie problem. Pijący nadmiernie dzielą się na pijaków i alkoholików ,przy czym nie każdy pijak jest alkoholikiem natomiast każdy alkoholik jest pijakiem.PD
Dzięki za doprecyzowanie.
"Bóg nie działa poza wolą człowieka i poza jego wysiłkiem.(...) Założenie, że jeśli się pomodlimy, to będzie dobrze, jest już wiarą w magię." ks. dr. Grzegorz Strzelczyk
ODPOWIEDZ