Stwierdzenie Niewaznosci Małżeństwa

Refleksje, dzielenie się swoimi przeżyciami...

Moderator: Moderatorzy

Magdalena18
Posty: 4
Rejestracja: 05 lut 2023, 21:39
Jestem: w separacji
Płeć: Kobieta

Stwierdzenie Niewaznosci Małżeństwa

Post autor: Magdalena18 »

Dzień Dobry.
Jestem tutaj nowa i chciałabym się spytać ,jeśli ktoś ma takie doświadczenie czy jeśli ktoś -mam.na myśli w mojej sytuacji męża chce złożyć o stwierdzenie Niewaznosci Małżeństwa -ja nie chce.
To jak wygląda cały proces? Co w momencie kiedy ja nie chce, ja chce ratować Małżeństwo?
Dziękuję z góry za odpowiedź.
Nie umiem narazie o tym pisać, nie radzę sobie z całą sytuacja. ;(
Ewuryca

Re: Stwierdzenie Niewaznosci Małżeństwa

Post autor: Ewuryca »

Magdaleno, jeśli mąż założy sprawę to dostaniesz pismo mówiące na jakiej podstawie, będziesz miała czas na odniesienie się do tego pisma. Następny etap u nas to było przesłuchanie małżonków (każdy osobno), potem powołani byli rodzice każdej ze stron i dodatkowo trzeba było podać dwóch świadków którzy również zeznawali. U nas orzekał tez paycholog. Potem można się zapoznać z zeznaniami świadków i wnieść swoje odniesienie. Potem wyrok i znowu możliwość odwołania od wyroku. Wiec nawet jeśli ty sie nie zgadzasz to sprawa będzie sie toczyć ale będziesz miała wiele możliwości aby zaprezentować swoje stanowisko i dowody.
Magdalena18
Posty: 4
Rejestracja: 05 lut 2023, 21:39
Jestem: w separacji
Płeć: Kobieta

Re: Stwierdzenie Niewaznosci Małżeństwa

Post autor: Magdalena18 »

Dziękuję za odpowiedź.
Ja nie mam rodziców, i w zasadzie świadków też bo jestem sama.
A czy sad bierze pod uwage tylko wydarzenia sprzed ślubu czy po również?
Nowiutka

Re: Stwierdzenie Niewaznosci Małżeństwa

Post autor: Nowiutka »

Magdalena18 pisze: 06 lut 2023, 22:46 Dziękuję za odpowiedź.
Ja nie mam rodziców, i w zasadzie świadków też bo jestem sama.
A czy sad bierze pod uwage tylko wydarzenia sprzed ślubu czy po również?
Zależy. W mojej sytuacji to była ciągłość więc opisałam i przed i po.
Każda sprawa jest indywidualna lepiej poradzić się kogoś w sądzie biskupim są często stosowne konsultacje. Pomogą w ocenie przyczyny na co się powołać jak i w ewentualnym szukaniu świadków (jeśli wogole będą wymagane). Szukaniu w sensie kto może takim być.
LvnWthHpe20
Posty: 121
Rejestracja: 09 lip 2019, 6:41
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Stwierdzenie Niewaznosci Małżeństwa

Post autor: LvnWthHpe20 »

Magdalena18,

Moja żona wniosła 3 lata temu o orzeczenie nieważności i dalej czekam na informacje z sądu metropolitańskiego w Krakowie, o werdykcie.

Ja miałem 10 dni na odpowiedz kiedy otrzymałem pierwsze powiadomienie.

Poszedłem po lini prostej odpowiadając jak widziałem dane oskarżenia. Nie biorę udziału w orzekaniu ale odpowiedziałem na zarzuty bo uważam ze sprawa inaczej wyglądała niż moja żona nakreśliła.

Kanony użyte przeciwko mnie to ze ja nie chciałem mieć dzieci po ślubie. Mialem dowody ze chciałem jak naprzyklad ubezpieczenie zdrowotne które pokrywa ciąże etc. (Mieszkam w stanach). Ze byłem z żona u ginekologa w powyższej sprawie.
Kolejny kanon to, Ze byłem nie zdolny do małżeństwa, dałem przykłady które pokazały ze byłem. Było użyte około 4 kanony przeciwko mnie. Nie miałem żadnych przesłuchań, ani moi rodzice, a świadkowie byli ze strony żony wiec nie wiem.

Myśle ze jak sąd cię powiadomi odpowiedz prawdomównie i zostaw przypisanym podjąć decyzje. A między czasie rozgość się na forum i módl się. Pan Bóg widzi ze ten sakrament znaczy wszystko dla ciebie i poradzi sobie z tym problemem.

Ja już 4 lata po rozwodzie cywilnym. Z czasem blizna się zabliźnia, ale módl się, za wasze malzenstwo.
Szczęśliwy mąż, który nie idzie za rada występnych, nie wchodzi na drogę grzeszników i nie siada w kole szyderców, lecz ma upodobanie w Prawie Pana, nad Jego Prawem rozmyśla dniem i nocą”(Ps 1, 1-2)
Magdalena18
Posty: 4
Rejestracja: 05 lut 2023, 21:39
Jestem: w separacji
Płeć: Kobieta

Re: Stwierdzenie Niewaznosci Małżeństwa

Post autor: Magdalena18 »

Dziękuję.
To prawda ,tylko z Bogiem można to przejść.
Chodź po ludzku jest to ciężkie,
krutki
Posty: 10
Rejestracja: 09 mar 2021, 13:52
Jestem: w separacji
Płeć: Mężczyzna

Re: Stwierdzenie Niewaznosci Małżeństwa

Post autor: krutki »

Ważne jest jeszcze dodatkowo, że sąd kościelny (na przykładzie sądu krakowskiego) może się wstrzymać z wydaniem wyroku, jeśli nie ma orzeczonego rozwodu cywilnego
Pavel
Posty: 5131
Rejestracja: 03 sty 2017, 21:13
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Mężczyzna

Re: Stwierdzenie Niewaznosci Małżeństwa

Post autor: Pavel »

krutki pisze: 20 lut 2023, 21:20 Ważne jest jeszcze dodatkowo, że sąd kościelny (na przykładzie sądu krakowskiego) może się wstrzymać z wydaniem wyroku, jeśli nie ma orzeczonego rozwodu cywilnego
Faktycznie niektóre sądy kościelne mają taką praktykę, natomiast nie wynika ona z litery prawa. Nie ma bowiem w przepisach takiego wymogu formalnego.
"Bóg nie działa poza wolą człowieka i poza jego wysiłkiem.(...) Założenie, że jeśli się pomodlimy, to będzie dobrze, jest już wiarą w magię." ks. dr. Grzegorz Strzelczyk
Nowiutka

Re: Stwierdzenie Niewaznosci Małżeństwa

Post autor: Nowiutka »

Pavel pisze: 22 lut 2023, 22:57
krutki pisze: 20 lut 2023, 21:20 Ważne jest jeszcze dodatkowo, że sąd kościelny (na przykładzie sądu krakowskiego) może się wstrzymać z wydaniem wyroku, jeśli nie ma orzeczonego rozwodu cywilnego
Faktycznie niektóre sądy kościelne mają taką praktykę, natomiast nie wynika ona z litery prawa. Nie ma bowiem w przepisach takiego wymogu formalnego.
Nie znam się na prawie kanonicznym ale w moich stronach powoływali się jednak na literę prawa - kan 1675 "sędzia przed przyjęciem sprawy winien mieć pewność że małżeństwo rozpadło się w sposób nieodwracalny, także nie ma możliwości wznowienia wspólnoty życia małżeńskiego".
ODPOWIEDZ