Czy można przestać kogoś kochać?

Refleksje, dzielenie się swoimi przeżyciami...

Moderator: Moderatorzy

karkru19
Posty: 80
Rejestracja: 05 lut 2017, 9:03
Jestem: szczęśliwą żoną
Płeć: Kobieta

Czy można przestać kogoś kochać?

Post autor: karkru19 »

Jak w temacie? Czy można po 11 latach małżeństwa przestać kogoś kochać? Mam wrażenie , że nic już do męża nie czuje. Zapewne jest to spowodowane zachowaniem męża, jak przemoc psychiczna. Żadnego wsparcia w nim nie mam. Czuje się jak samotna matka.
Ukasz

Re: Czy można przestać kogoś kochać?

Post autor: Ukasz »

Mogą wygasnąć uczucia. Mi to się zdarzyło po 25 latach małżeństwa. Znęcanie się żony nade mną spowodowało, że pewnego dnia wszystko zgasło. Wtedy zostaje tylko to, co jest głębiej. Teraz, po trzech latach, powolutku rozdmuchuję ten żar na dnie. Wierzę, że już niedługo buchnie płomień. Taki, że żadne zachowanie mojej żony go nie ugasi. To, co Bóg złożył w głębi serca obojga małżonków w chwili zawarcia sakramentu, jest Jego i nie podlega zmienności. Tylko dlatego mogłem ślubować miłość aż do śmierci i żyję nadzieją, że tak właśnie będzie.
karkru19
Posty: 80
Rejestracja: 05 lut 2017, 9:03
Jestem: szczęśliwą żoną
Płeć: Kobieta

Re: Czy można przestać kogoś kochać?

Post autor: karkru19 »

Modlę się o to bym pokochała męża od nowa, za nasze małżeństwo, no i za męża. To wiem , że mogę zrobić. Widzę jak dziecia jest przykro, że tata nic z nimi nie robi jak jest w domu, woli grać z kolegami w gry na komputerze. Nic go kompletnie nie interesuje. Zastanawiam się nad jakąś terapia dla mnie, chodziłam do psychologa przez pół roku lecz efektu nie było i przestałam.
Ukasz

Re: Czy można przestać kogoś kochać?

Post autor: Ukasz »

Jak opowiesz trochę więcej - pamiętając, że internet nie jest anonimowy i nie podając szczegółów, który pozwoliłyby zidentyfikować Ciebie i Twoją rodzinę - to pewnie Sycharki wesprą Cię swoim doświadczeniem i wiedzą. Najważniejsze rady pewnie już znasz, bo padają w 2-3 poście niemal każdego wątku. Między innymi ta, żeby przyjść na spotkanie wspólnoty w realu. Jeśli to trudne, to można też zacząć od wspólnej modlitwy, i rozmowy przy okazji, na Skype.
karkru19
Posty: 80
Rejestracja: 05 lut 2017, 9:03
Jestem: szczęśliwą żoną
Płeć: Kobieta

Re: Czy można przestać kogoś kochać?

Post autor: karkru19 »

Bardzo bym chciała porozmawiać z kimś w realu z Sycharu , kogoś kto się na tym zna, pomoże , wysłucha i wesprze co i jak. Zawsze zwracano mi uwagę na pisanie, że bym chciała więc poprawiam, że CHCĘ!!! NA Skype nie mam chwilowo możliwości bo mąż wieczorem okupuje kompa na grach, muszę znaleźć czy rano są jakieś bo chyba były. Męża na terapię i na Sychar nie namówię bo nie raz próbowałam i kończyło się na tym, że nie widzi żadnego problemu. Czepia się mnie wszystkiego o wszystko.
mare1966
Posty: 1579
Rejestracja: 04 lut 2017, 14:58
Płeć: Mężczyzna

Re: Czy można przestać kogoś kochać?

Post autor: mare1966 »

Karkru ,
"miłujcie nieprzyjaciół" .
Zastanawiałaś się kiedyś na czym ta miłość może polegać ?
........ no by chyba raczej nie na uczuciu
jak ci ktoś krzywdę uczynił jakąś

-----------------------------------------------------------------------
Tak więc pytasz o Miłość czy o "miłość" = uczucie .
Co w tym dziwnego , że nic NIE CZUJESZ ?

Ty pomyśl , jak sprawić , aby kontakt męża z dziećmi
stał się dla męża ( także ) bardziej "atrakcyjny" .
Samo narzekanie niewiele ci da .


===============================================
Ukasz ,
"To, co Bóg złożył w głębi serca obojga małżonków w chwili zawarcia sakramentu, jest Jego i nie podlega zmienności."

Skąd wiesz , czy cokolwiek złożył ?
Czy te serca były OTWARTE w ogóle ?
Zresztą , ślub biorą ludzie , osoby .
karkru19
Posty: 80
Rejestracja: 05 lut 2017, 9:03
Jestem: szczęśliwą żoną
Płeć: Kobieta

Re: Czy można przestać kogoś kochać?

Post autor: karkru19 »

Mare czy ja , czy dzieci proponujemy jakaś wspólna zabawę dla wszystkich mąż nigdy nie chce w nich uczestniczyć, zamyka się w swoim świecie gier i koledzy. Rozumiem, że może być zmęczony po pracy , ale na gry z kumplami ma siłę. We wszystkim jestem z dziećmi sama.
Ukasz

Re: Czy można przestać kogoś kochać?

Post autor: Ukasz »

mare1966 pisze: 13 lut 2018, 21:43 Ukasz ,
"To, co Bóg złożył w głębi serca obojga małżonków w chwili zawarcia sakramentu, jest Jego i nie podlega zmienności."
Skąd wiesz , czy cokolwiek złożył ?
Czy te serca były OTWARTE w ogóle ?
Zresztą , ślub biorą ludzie , osoby .
Jeżeli był to sakrament, to właśnie na tym on polega. I tylko dlatego małżeństwo jest nierozerwalne - bo jest w nim nie tylko coś ludzkiego, ale także coś od Niego.
Nie rozumiem, co budzi Twoje zastrzeżenia.
karkru19
Posty: 80
Rejestracja: 05 lut 2017, 9:03
Jestem: szczęśliwą żoną
Płeć: Kobieta

Re: Czy można przestać kogoś kochać?

Post autor: karkru19 »

Ja także nie rozumiem.
mare1966
Posty: 1579
Rejestracja: 04 lut 2017, 14:58
Płeć: Mężczyzna

Re: Czy można przestać kogoś kochać?

Post autor: mare1966 »

Karkru ,
to ty sobie takiego męża wybrałaś .
( jak i ja żonę , i wszyscy inni małżonków ) .

We wszystkim , nigdy - ...... nie nazbyt uogólniasz jednak ?
Jak do niego argumentujesz , zmieniasz coś i w sobie ?
Bo wiesz , łatwo narzekać na innych , ale
w sobie dostrzec też problem to już gorzej .

Ukasz ,
nie wiem od kiedy jesteś na forum .
Uważasz , że sakrament małżeństwa ,
to jakaś czarodziejska moc sprawcza ,
którą się dostaje ZA SAMĄ OBECNOŚĆ na ślubnym kobiercu ?
karkru19
Posty: 80
Rejestracja: 05 lut 2017, 9:03
Jestem: szczęśliwą żoną
Płeć: Kobieta

Re: Czy można przestać kogoś kochać?

Post autor: karkru19 »

No oczywiście, że każdy wybiera sobie sam męża ( żonę). Czekam na kroki, chodziłam na spotkania z psychologiem, na zajęcia z asertywności. Nikt nie jest idealnym człowiekiem i popełnia błędy. Ja chcę tylko się dowiedzieć jak znów pokochać męża, stworzyć nową rodzinę- szczęśliwa , by mąż uczestniczył w życiu dzieci , nie tylko pracą, walczyć o nasze małżeństwo . Zaczynając od siebie.
twardy
Posty: 1889
Rejestracja: 11 gru 2016, 17:36
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Czy można przestać kogoś kochać?

Post autor: twardy »

karkru19 pisze: 13 lut 2018, 22:29 Ja chcę tylko się dowiedzieć jak znów pokochać męża
Najpierw pokochaj Boga. Tak szczerze. Później pokochaj siebie (nie mylić z egoizmem), a później zadaj sobie to pytanie, które stawiasz obecnie. Wtedy będziesz sama już znać odpowiedź na to pytanie.
mare1966
Posty: 1579
Rejestracja: 04 lut 2017, 14:58
Płeć: Mężczyzna

Re: Czy można przestać kogoś kochać?

Post autor: mare1966 »

Karkru ,
ty zdajesz się pytać
JAK ZOSTAĆ osobą dojrzałą , dojrzałą kobietą , dojrzałą żoną i dojrzałą matką .
Niestety , to nie takie proste
i wielu ludzi nigdy nie dojrzewa , dojrzewają częściowo itp.
Zresztą tu nie ma jakiejś ostrej granicy dojrzałości do ....

Na pewno WIEDZA , potem stosowanie w praktyce .
Jedno i drugie trudne .
Idzie bardzo powoli , ale jest możliwe .
Kawka
Posty: 399
Rejestracja: 08 lis 2017, 10:15
Jestem: szczęśliwą żoną
Płeć: Kobieta

Re: Czy można przestać kogoś kochać?

Post autor: Kawka »

mare1966 pisze: 13 lut 2018, 22:17 Uważasz , że sakrament małżeństwa ,
to jakaś czarodziejska moc sprawcza ,
którą się dostaje ZA SAMĄ OBECNOŚĆ na ślubnym kobiercu
Dorzucę słówko... Jesli dobrze pojmuje to sakrament jest udzialany pod pewnymi warunkami, ale wiara nie jest potrzebna by zaistniał. To moc sakramentalium jest zależna od wiary. Sakrament jest wielką łaską, pieczęcią, poetycko to ujął Ukasz porównując do żaru, który Bog złożył w serca małżonków. I do tego rzeczywiście wystarcza obecność i warunki dobrowolności itp. Współpraca z łaską właśnie polega na rozdmuchiwaniu tego żaru, który jest na zawsze złożony.
Ukasz

Re: Czy można przestać kogoś kochać?

Post autor: Ukasz »

mare1966 pisze: 13 lut 2018, 22:17 Ukasz ,
nie wiem od kiedy jesteś na forum .
A jakie to ma znaczenie? Tu jestem od paru miesięcy, ale w Kościele od dobrych kilkudziesięciu lat, w sakramentalnym małżeństwie prawie trzydzieści. Bardzo sobie cenię i forum, i w ogóle wspólnotę Sychar, ale wiedzę o sakramencie można też uzyskać gdzie indziej
mare1966 pisze: 13 lut 2018, 22:17 Uważasz , że sakrament małżeństwa ,
to jakaś czarodziejska moc sprawcza ,
którą się dostaje ZA SAMĄ OBECNOŚĆ na ślubnym kobiercu ?
Nie odpowiedziałeś na moje pytanie, tylko sam stawiasz kolejne.
KKK 1127
Sakramenty godnie celebrowane w wierze udzielają łaski, którą oznaczają (Por. Sobór Trydencki: DS 1605 i 1606). Są one skuteczne, ponieważ działa w nich sam Chrystus: to On chrzci, to On działa w sakramentach, aby udzielać łaski, jaką oznacza sakrament.
KKK 1131
Sakramenty są skutecznymi znakami łaski, ustanowionymi przez Chrystusa i powierzonymi Kościołowi. Przez te znaki jest nam udzielane życie Boże.
Obrzędy widzialne, w których celebruje się sakramenty, oznaczają i urzeczywistniają łaski właściwe każdemu sakramentowi. Przynoszą one owoce w tych, którzy je przyjmują z odpowiednią dyspozycją.
Co Bóg złączył...
Nie wiem, od kiedy Ty Mare jesteś na forum, ale mylenie łaski sakramentu małżeństwa z czarami jest niepokojące.
ODPOWIEDZ