Zesłanie Ducha Świętego

Pomogła Ci jakaś modlitwa? Któryś ze Świętych jest Ci szczególnie bliski?...

Moderator: Moderatorzy

Ukasz

Zesłanie Ducha Świętego

Post autor: Ukasz » 24 maja 2020, 18:59

Już za tydzień jest Zesłanie Ducha Świętego. Kiedyś to było jedno z trzech najważniejszych świąt w Kościele, obok Zmartwychwstania i Bożego Narodzenia, teraz zeszło trochę w cień. Liturgicznie wciąż zaraz za Wielkanocą i Triduum Paschalnym, ale na równi z ok. 30 innymi dniami w roku. W mojej kaplicy to będzie po prostu zwykła niedziela, tan sam porządek mszy św., żadnych dodatkowych elementów. Przygotowanie – nabożeństwa majowe są przez 9 dni wzbogacone nowenną do Ducha Świętego. Skromnie.
A ja właśnie dowiedziałem się, jak ważny i nieprzypadkowy był dzień, w którym zstąpił Duch Święty. To było jedno z ważniejszych świąt żydowskich, Szawuot, czyli Święto Tygodni. Radowano się z zakończenia żniw rozpoczętych Paschą – dosłownie i w przenośni. Oddawano Bogu cześć między innymi obrzędem kołysania bochenków chleba i tańcem wokół ołtarza. Przystrajano domy i synagogi zielonymi gałązkami – stąd Zielone Świątki. Wspominano oraz narodziny i śmierć Dawida oraz, przede wszystkim, nadanie ludowi wybranemu Tory. Z tego powodu był zwyczaj nocnego czuwania i rozważania Słowa Bożego. Odczytywano Dekalog i Księgę Rut. W dzień święta tradycja nakazywała jedzenie samych potraw mlecznych, a jednym z uzasadnień było przekonanie, że w Pieśni nad Pieśniami Tora jest ukazana przez alegorię mleka i miodu. Jest to ustęp bardzo smaczny, więc warto go przytoczyć:
Miodem najświeższym ociekają wargi twe, oblubienico, miód i mleko pod twoim językiem
(PnP 4, 11a).
Mam nadzieję, że w ten sposób narobiłem Wam już trochę apetytu na potraktowanie zbliżającego się święta inaczej, niż zwykłej niedzieli, i do zaczerpnięcia do skarbów liturgii i zwyczaju naszych starszych braci w wierze – jak ich nazwał św. Jan Paweł II. Doświadczyć w jakimś ułamku tego, jak Jezus obchodził do święto za Swojego życia i może lepiej zrozumieć, dlaczego Ojciec je wybrał na spełnienie Swojej obietnicy i założenie Kościoła.
Nie chcę snuć na razie szczegółowych planów. Na pewno chciałbym tego wieczoru i tej nocy (30/31 maja) wejść głębiej w niektóre teksty biblijne (np. Dekalog i jego nadanie, Księga Rut, Pieśń nad Pieśniami, Duch Święty w Nowym Testamencie) i nie tylko (np. komentarze do Pisma, encyklika Dominum et vivicantem, poemat Akdamut). To wszystko chętnie w dobrym towarzystwie. Jeżeli ktoś chciałby dołączyć, to proszę o kontakt na priv. Jeśli będzie grupka chętnych, poproszę przełożonych wspólnoty o zgodę na takie spotkanie, zapewne na Skype albo podobnej platformie.

Monti
Posty: 1260
Rejestracja: 21 mar 2018, 18:14
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Zesłanie Ducha Świętego

Post autor: Monti » 24 maja 2020, 21:17

Ja też mam pewien niedosyt odnośnie świętowania tego dnia. Obecnie jest to zrozumiałe ze względu na pandemię, ale w "normalnych" czasach też Piećdziesiątnica jest niedoceniana (podobnie jak w ogóle trzecia Osoba Trójcy Św.).
W Wigilię Ducha Świętego możliwe jest sprawowanie uroczystej Liturgii z rozbudowaną Liturgią Słowa (podobnie jak w Wigilię Paschalną). Podsyłam linka do artykułu w Gościu Niedzielnym, być może warto skorzystać z tych czytań:
https://www.gosc.pl/doc/5609689.Wigilia ... a-Swietego
"Szukaj pokoju, idź za nim" (Ps 34, 15)

Ukasz

Re: Zesłanie Ducha Świętego

Post autor: Ukasz » 24 maja 2020, 21:49

Tak, przeglądałem oczywiście najpierw teksty liturgiczne na ten dzień. Łatwiej z nich skorzystać z tej strony:
https://brewiarz.pl/v_20/3105/czyt2.php3?tekst=1
Tu są podane całe teksty, a nie tylko "adresy", i to według nowego lekcjonarza.

Ukasz

Re: Zesłanie Ducha Świętego

Post autor: Ukasz » 27 maja 2020, 8:59

Poza Montim nikt się nie zgłosił, więc nie będzie to spotkanie "Sycharowe", choć chętnych wciąż zapraszam na priv. Może będzie jeszcze ktoś z grup modlitewnych na Skype lub z mojej lokalnej wspólnoty. Jeszcze nie wiem, czy uda mi się ściągnąć któregoś z kapłanów, ale próbuję.

Mam taki szkic nocnych rozważań wigilii Pięćdziesiątnicy.

Zachód słońca jest o 20.48, wchód o 4.21, więc jest 8 równych godzin nocnych. Proponuję tyle spotkań, każde po pół godziny (nie szkodzi, jak się trochę przedłuży). Początek zawsze punktualnie, żeby można było się włączyć w odpowiednim momencie.
Zawsze najpierw lektura tekstu – przyjmijmy roboczo, że to powinno być kilkanaście minut – a potem dzielenie się tym, co te słowa obudziły w uczestnikach spotkania. Za każdą część odpowiadałaby konkretna osoba.

21.00
„liturgia mleka i miodu” – część wstępna i nieco lżejsza, wprowadzenie; teksty dotyczące mleka i miodu. Głębsze spojrzenie na Pieśń nad Pieśniami. Pierwszy, krótki wybór: Pnp 4, 10-11a; Ps 19, 11b; Iz 66, 10-11; Ps 131, 2.

22.00
Tora – przede wszystkim nadanie Dekalogu (Wj 20 i 24), próba zrozumienia, czym jest Tora w judaizmie, a czym w Kościele Katolickim.

23.00
Encyklika św. Jana Pawła II o Duchu Świętym „Dominum et vivicantem”.

24.00
Początek rozważań czytań dłuższych liturgii wigilii:
https://brewiarz.pl/v_20/3105/czyt2.php3?tekst=1
Teksty aż do Ewangelii. To byłaby najdłuższa część, mogłaby się przedłużyć nawet na całą godzinę.

1.00
Przed Ewangelią włączyłbym jeszcze lekcję o spotkaniu Jezusa z Samarytanką przy studni Sychar (J 4, 1-42) – ze względu na jej związek z perykopą w czytaniu mszalnym (J 7, 37-39 – Duch Św. a Jezus jako źródło wody żywej). Potem sama Ewangelia z czytań.

2.00
Księga Rut

3.00
Tradycje święta Szawuot.

4.00
Czytania z liturgii dnia – niedzieli (powtarza się tylko jeden psalm):
https://brewiarz.pl/v_20/3105/czyt2.php3?tekst=2

Awatar użytkownika
Mufinka
Posty: 112
Rejestracja: 02 lut 2017, 7:06
Jestem: już po kryzysie
Płeć: Kobieta

Re: Zesłanie Ducha Świętego

Post autor: Mufinka » 27 maja 2020, 23:07

Ja się wybieram. Ile wytrwam to będę. :) Wspaniały pomysł.

Tija
Posty: 21
Rejestracja: 02 lut 2017, 7:12
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Zesłanie Ducha Świętego

Post autor: Tija » 28 maja 2020, 7:18

Witajcie, ja będę, dziękuję Ukasz za pomysl i organizację.
Bożego dnia.

Tija
Posty: 21
Rejestracja: 02 lut 2017, 7:12
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Zesłanie Ducha Świętego

Post autor: Tija » 28 maja 2020, 9:29

Gdzie jest link do spotkania?

Nino
Posty: 611
Rejestracja: 14 gru 2019, 18:26
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Kobieta

Re: Zesłanie Ducha Świętego

Post autor: Nino » 28 maja 2020, 9:59

Alr pomysl! Chetnie sie wlacze. Z Pismem Swietym nie jestem nawet w zlobku..... Tez uwazam, ze trzecia Osoba Trojcy jest niedoceniana. Jestem w kipskiej formie, wiec wlacze sie na ile wystarczy mi sil. Ale do 30 maja jeszcze chwilka czasu.

Ukasz

Re: Zesłanie Ducha Świętego

Post autor: Ukasz » 28 maja 2020, 14:00

Nie chcę dawać linku tutaj, bo forum może oglądać każdy, a wolałbym uniknąć nieproszonych gości - dla tego proszę o kontakt na priv. Link przesłałem już przez Skype'a Mufince i Tiji, bo do nich mam kontakt. Podam też na naszej sycharowej komplecie tamże.
Biorąc jednak pod uwagę możliwość, że może budzić wątpliwości chęć poznawania tradycji judaistycznej, podaję kilka cytatów z konstytucji soborowych, które w moim odczuciu odnoszą się do tego typu poszukiwań.
KKK, 839-840:
"Kościół, Lud Boży Nowego Przymierza, zgłębiając swoją tajemnicę, odkrywa swoją więź z narodem żydowskim, "do którego przodków Pan Bóg przemawiał". W odróżnieniu od innych religii niechrześcijańskich wiara żydowska jest już odpowiedzią na Objawienie Boże w Starym Przymierzu. To do narodu żydowskiego "należą przybrane synostwo i chwała, przymierza i nadanie Prawa, pełnienie służby Bożej i obietnice. Do nich należą praojcowie, z nich również jest Chrystus według ciała" (Rz 9, 4-5), ponieważ "dary łaski i wezwania Boże są nieodwołalne" (Rz 11, 29).

840 Ponadto, gdy rozważa się przyszłość, lud Boży Starego Przymierza i nowy Lud Boży dążą do analogicznych celów: oczekują przyjścia (lub powrotu) Mesjasza. Oczekiwanie jednak z jednej strony dotyczy powrotu Mesjasza, który umarł i zmartwychwstał, został uznany za Pana i Syna Bożego, a z drugiej - przyjścia Mesjasza, którego rysy pozostają ukryte, na końcu czasów; oczekiwanie to jest złączone z dramatem niewiedzy lub nieuznawania Chrystusa Jezusa."
Konstytucja soborowa Lumen Gentium, 16:
"Ci wreszcie, którzy jeszcze nie przyjęli Ewangelii, w rozmaity sposób przyporządkowani są do Ludu Bożego. Przede wszystkim więc naród, który pierwszy otrzymał przymierze i obietnice i z którego narodził się Chrystus wedle ciała, lud dzięki wybraniu szczególnie umiłowany ze względu na przodków, albowiem Bóg nie żałuje darów i wezwani."
Konstytucja soborowa Nostra aetate, 2 (o innych religiach w ogóle):
"Od pradawnych czasów aż do naszej epoki znajdujemy u różnych narodów jakieś rozpoznanie owej tajemniczej mocy, która obecnie jest w biegu spraw świata i wydarzeniach ludzkiego życia; nieraz nawet uznanie Najwyższego Bóstwa lub też Ojca. Rozpoznanie to i uznanie przenika ich życie głębokim zmysłem religijnym. Religie zaś związane z rozwojem kultury starają się odpowiedzieć na te same pytania za pomocą coraz subtelniejszych pojęć i bardziej wykształconego języka. [...]

Kościół katolicki nic nie odrzuca z tego, co w religiach owych prawdziwe jest i święte. Ze szczerym szacunkiem odnosi się do owych sposobów działania i życia, do owych nakazów i doktryn, które chociaż w wielu wypadkach różnią się od zasad przez niego wyznawanych i głoszonych, nierzadko jednak odbijają promień owej Prawdy, która oświeca wszystkich ludzi. Głosi zaś i obowiązany jest głosić bez przerwy Chrystusa, który jest „drogą, prawdą i życiem” (J 14, 6), w którym ludzie znajdują pełnię życia religijnego i w którym Bóg wszystko z sobą pojednał.

Przeto wzywa synów swoich, aby z roztropnością i miłością przez rozmowy i współpracę z wyznawcami innych religii, dając świadectwo wiary i życia chrześcijańskiego, uznawali, chronili i wspierali owe dobra duchowe i moralne, a także wartości społeczno-kulturalne, które u tamtych się znajdują."
I ta konstytucja o samym judaizmie, rozdział 4:
"Zagłębiając tajemnicę Kościoła, święty Sobór obecny pamięta o więzi którą lud Nowego Testamentu zespolony jest duchowo z plemieniem Abrahama.

Kościół bowiem Chrystusowy uznaje, iż początki jego wiary i wybrania znajdują się według Bożej tajemnicy zbawienia już u Patriarchów, Mojżesza i Proroków. Wyznaje, że w powołaniu Abrahama zawarte jest również powołanie wszystkich wyznawców Chrystusa, synów owego Patriarchy według wiary, i że wyjście ludu wybranego z ziemi niewoli jest mistyczną zapowiedzią i znakiem zbawienia Kościoła. Przeto nie może Kościół zapomnieć o tym, że za pośrednictwem owego ludu, z którym Bóg w niewypowiedzianym miłosierdziu swoim postanowił zawrzeć Stare Przymierze, otrzymał objawienie Starego Testamentu i karmi się korzeniem dobrej oliwki, w którą wszczepione zostały gałązki dziczki oliwnej narodów. Wierzy bowiem Kościół, że Chrystus, Pokój nasz, przez krzyż pojednał Żydów i narody i w sobie uczynił je jednością.

Zawsze też ma Kościół przed oczyma słowa Apostoła Pawła odnoszące się do jego ziomków, „do których należy, przybrane synostwo i chwała, przymierze i zakon, służba Boża i obietnice; ich przodkami są ci, z których pochodzi Chrystus wedle ciała” (Rz 9, 4-5), Syn Dziewicy Maryi. Pamięta także, iż z narodu żydowskiego pochodzili Apostołowie, będący fundamentami i kolumnami Kościoła, oraz bardzo wielu spośród owych pierwszych uczniów, którzy ogłosili światu Ewangelię Chrystusową.

Według świadectwa Pisma świętego Jerozolima nie poznała czasu nawiedzenia swego i większość Żydów nie przyjęła Ewangelii, a nawet niemało spośród nich przeciwstawiło się jej rozpowszechnieniu. Niemniej, jak powiada Apostoł, Żydzi nadal ze względu na swych przodków są bardzo drodzy Bogu, który nigdy nie żałuje darów i powołania. Razem z Prorokami i z tymże Apostołem Kościół oczekuje znanego tylko Bogu dnia, w którym wszystkie ludy będą wzywały Pana jednym głosem i „służyły Mu ramieniem jednym” (So 3, 9).

Skoro więc tak wielkie jest dziedzictwo duchowe wspólne chrześcijanom i Żydom, święty Sobór obecny pragnie ożywić i zalecić obustronne poznanie się i poszanowanie, które osiągnąć można zwłaszcza przez studia biblijne i teologiczne oraz przez braterskie rozmowy."

Awatar użytkownika
Mufinka
Posty: 112
Rejestracja: 02 lut 2017, 7:06
Jestem: już po kryzysie
Płeć: Kobieta

Re: Zesłanie Ducha Świętego

Post autor: Mufinka » 31 maja 2020, 9:19

"Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze Ziemi!... Tej Ziemi!" 2 czerwca 1979. Boże wołamy do Ciebie udzielaj nam nieustannie Ducha Świętego razem ze Św. dziś Janem Pawłem II.

Dziękuję Wam za wspólne czuwanie.

Już się wyspałam. :lol:

Monti
Posty: 1260
Rejestracja: 21 mar 2018, 18:14
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Zesłanie Ducha Świętego

Post autor: Monti » 31 maja 2020, 12:21

Ja również wszystkim dziękuję, zwłaszcza Ukaszowi za pomysł i przygotowanie. Czuwanie było piękne i bardzo bogate w treści (choć przyznaję, że chyba dwa razy odpłynąłem pod koniec :oops: )
"Szukaj pokoju, idź za nim" (Ps 34, 15)

Monti
Posty: 1260
Rejestracja: 21 mar 2018, 18:14
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Zesłanie Ducha Świętego

Post autor: Monti » 12 maja 2021, 12:13

Zbliża się kolejna uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Podobnie jak w ubiegłym roku, organizowane jest nocne czuwanie wigilijne przez Skype z soboty na niedzielę 22/23 maja br. Sam będę uczestniczył i bardzo polecam - jest to niesamowita strawa duchowa.
Jeśli ktoś jest zainteresowany, proszę o kontakt na priv, podam namiar na głównego organizatora, którego niestety nie ma już na forum.
"Szukaj pokoju, idź za nim" (Ps 34, 15)

Awatar użytkownika
Nirwanna
Posty: 13301
Rejestracja: 11 gru 2016, 22:54
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Zesłanie Ducha Świętego

Post autor: Nirwanna » 13 maja 2021, 6:42

W tym roku jest to inicjatywa niesycharowska, ale nie widzimy przeciwwskazań dla niej, mając świadomość jej dobrych owoców w zeszłym roku :-)
Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę
Jan Paweł II

Ukasz
Posty: 2
Rejestracja: 12 sty 2022, 7:38
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Mężczyzna

Re: Zesłanie Ducha Świętego

Post autor: Ukasz » 29 maja 2022, 20:30

W zeszłym roku w większość osób czuwających wraz ze mną w noc wigilii Pięćdziesiątnicy była z Sycharu. Program na ten rok jest podobny, ogólna zasada ta sama, co dwa lata wcześniej:
Nocne czuwanie w wigilię Pięćdziesiątnicy 2022 r.

Od zachodu do wschodu słońca o każdej równej godzinie proponuję spotkanie trwające ok. pół godziny. Zawsze najpierw lektura tekstu – przyjmijmy roboczo, że to powinno być kilkanaście minut – a potem dzielenie się tym, co te słowa obudziły w uczestnikach spotkania. Zwracam szczególną uwagę na teksty Księgi Rut i Hallelu: one towarzyszyły prawdopodobnie apostołom, Maryi, innym kobietom i rodzinie Jezusa zebranym w czasie czuwania zakończonego zesłaniem Ducha Świętego.
21.00
Czytania dnia, ogólne wprowadzenie w sens Pięćdziesiątnicy, zawiązanie wspólnoty, intencje.
22.00
Kompleta, potem hymn do Ducha Świętego, motyw mleka i miodu w Słowie (m.in. Pnp 4, 10-11a; Ps 19, 11b; Iz 66, 10-11; Ps 131, 2).
23.00
I czytanie i psalm responsoryjny z liturgii wigilii (czytania); religia Księgi a żywe Słowo.
24.00
II czytanie i psalm responsoryjny, radość Tory – rozważanie na temat Tory.
1.00
III czytanie i psalm responsoryjny, Księga Rut.
2.00
IV czytanie i psalm responsoryjny, psalmy Hallelu: Ps 113-118
3.00
V czytanie i psalm responsoryjny, aktualność Pierwszego Przymierza, obecność Ducha Świętego w Kościele.
4.00
VI czytanie, Ewangelia z wigilii i jutrznia.

Forum jest dostępne dla wszystkich, więc nie chcę tu podawać linku. Zainteresowanych zapraszam na priv - a szczególnie tych chętnych do poprowadzenia którejś części. Ponadto byłbym bardzo wdzięczny, jeśli ktoś zgodziłby się poprowadzić śpiewy – część lub nawet całość (hymn, sekwencja, psalmy). Można dołączyć na dowolną część, oczywiście najlepiej na całość. Jeśli ktoś chciałby wcześniej porozmawiać o tej inicjatywie, to można zajrzeć na sycharowską na Skype kompletę o 21.30. Zwykle tam jestem, a jeśli nie, to są uczestnicy poprzednich czuwań.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości