Mądrość Ojców Kościoła

Pomogła Ci jakaś modlitwa? Któryś ze Świętych jest Ci szczególnie bliski?...

Moderator: Moderatorzy

krople rosy

Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: krople rosy »

Codziennie do porannej kawy smakuję fragmenty mądrych pouczeń . Krzepią ducha i umacniają obraną drogę wiary.
Zachęcam do czytania .

,,Codziennie starannie badaj swe uczynki, a jeśli zauważysz, że podlegasz grzechom, szybko uciekaj się do pokuty. Nie chcę, byś pozostawał w grzechach z dnia na dzień. Jeśli zamierzałeś coś złego, czyń za to pokutę i wyrzuć to szybko z serca. Nie mów: „Przecież tylko o tym pomyślałem, to nie jest wielki występek”. Wszystko jednak jest jawne i odkryte przed Bogiem. Nie pozwól, by wyrastały w tobie złe myśli, ani nie lekceważ ich, nawet tych najmniejszych. Każdy bowiem, kto zlekceważy małe myśli, dopuści się wkrótce większych. Nie lekceważ ukąszenia węża, aby jego jad nie rozlał się w twoim sercu. Wytnij z korzeniami chwasty twego serca, aby nie zapuściły w tobie głębokich korzeni. Wiedz o tym, że twoje serce jest polem Pana. Uprawiaj je naukami niebiańskimi i nie daj wyrosnąć chwastom. Jeśli więc będziesz czuwał w taki sposób, łatwo będziesz mógł dojść do doskonałości.'' (Pseudo-Bazyli)
krople rosy

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: krople rosy »

Ci, którzy gromadzą w sobie troski i pamięć złego, a zdaje się im, że się modlą, są podobni do tych, którzy czerpią wodę i wlewają ją do dziurawego naczynia.

// Ewagriusz z Pontu // Pisma ascetyczne, tom 1
Monti
Posty: 1260
Rejestracja: 21 mar 2018, 18:14
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: Monti »

Czytając ostatnio książkę dotyczącą medytacji chrześcijańskiej (D. Hybel, M.Nawara OSB, "Medytacja. Droga miłującej obecności", Lubiń 2019) natrafiłem na apoftegmat dotyczący niejakiego abby Euprepiusza, który "„pomagał złodziejom, kiedy rabowali jego rzeczy, a kiedy już wynieśli wszystko, co miał w celi, i zostawili tylko laskę, abba Euprepiusz zauważył ją i zmartwił się. Wziął ją i pobiegł, żeby im ją oddać. Ponieważ zaś nie chcieli wziąć (bali się bowiem, żeby ich coś złego nie spotkało), znalazł kogoś idącego tą samą drogą i prosił, żeby ją im przekazał".
Bardzo mnie ujęła ta historia. Pokazuje radykalne ubóstwo (a propos dzisiejszej Ewangelii), ale też absolutną wolność i pokorne przyjęcie straty. I daje do myślenia. Coraz bardziej przekonuję się, że odpowiednie przeżywanie straty stanowi bardzo ważny miernik dojrzałości. Świadomość nietrwałości naszego stanu posiadania i perspektywa konieczności pożegnania się prędzej czy później nie tylko z dobrami materialnymi, ale także z ludźmi, relacjami, zdrowiem czy pozycją społeczną, pozwala mi nabrać dystansu do obecnych trudności.
"Szukaj pokoju, idź za nim" (Ps 34, 15)
Pustelnik

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: Pustelnik »

white chocolate:
Codziennie do porannej kawy smakuję fragmenty mądrych pouczeń . Krzepią ducha i umacniają obraną drogę wiary.
Zachęcam do czytania .
TAK i chyba coraz więcej osób w ostatnich latach lubi "tam sięgać".

:idea: Dodałbym tylko, że warto poznać (chociaż trochę) kontekst tudzież realia życia tychże ojców (matki zresztą też były i ... pisały). I tutaj jak ktoś chce to polecam siostrę, przeoryszę Małgorzatę Borkowską OSB (Żarnowiec) lub ojców OSB z Tyńca; mozna pogooglać na youtube jak ktoś zachce ... ;)
Pustelnik

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: Pustelnik »

Też zachciało mi się dać jedną "wklejkę" i na tym poprzestanę :D .
Akurat to mi się wygooglało (a dałem w swoich kryteriach "nie osądzajcie") jako pierwsze ! :

Treści apoftygmatu nie zdradzę (mógłby to być dobry film !).
Natomiast jego koniec:
I usłyszał, że jedna godzina pokuty więcej jej przyniosła niż długie lata u wielu tych, którzy wprawdzie pokutują, ale nie wykazują takiej żarliwości nawrócenia. (1 Apo 40(355))
Dla chętnych całość:
O nierządnicy i abba Janie Karle
http://ps-po.pl/2014/07/14/o-nierzadnic ... nie-karle/
Pustelnik

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: Pustelnik »

Cóż uczynił święty Ammonas, kiedy to bracia przyszli wzburzeni i powiedzieli mu: „Chodź i zobacz, ojcze! W celi tego a tego brata jest kobieta!” – jak wielką okazał litość! Jaką miłość miała ta święta dusza! Zorientowawszy się, że ów brat ukrył tę kobietę w beczce, przyszedł i usiadł na tej beczce, i rozkazał braciom przeszukać całą celę. Skoro nikogo nie znaleźli, powiedział im: „Niech wam Bóg przebaczy!” Zawstydził ich, i nauczył na drugi raz nie podejrzewać tak łatwo bliźniego. Jego samego zaś nawrócił, nie tylko przez to, że go z pomocą Bożą ochronił, ale i przez to, że go pouczył, kiedy znalazł stosowną chwilę. Bo gdy tylko po odesłaniu wszystkich wziął go za rękę i powiedział: „Zatroszcz się o siebie, bracie”; natychmiast ów brat zawstydził się i skruszył, natychmiast podziałały na jego duszę dobroć i współczucie Starca.
Fragment z (polecam całość ... ):
Zatroszcz się o siebie, bracie... » Mądrość Ojców Pustyni
http://ojcowie.ps-po.pl/zatroszcz-sie-o-siebie-bracie/
Pustelnik

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: Pustelnik »

Jeśli rzeczywista konieczność zmusza do kłamstwa, można skłamać, ale w nielicznych tylko wypadkach i z wielkiej – jak powiedziałem – konieczności. Później z bojaźnią i drżeniem należy przedstawić Bogu i swoją intencję, i konieczność, a tak się człowiek ocali. Inaczej poniesie szkodę.

Szkodliwość podejrzeń » Mądrość Ojców Pustyni
http://ojcowie.ps-po.pl/szkodliwosc-podejrzen/
Pustelnik

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: Pustelnik »

Zdarza się jednak, jak już wspomniałem, że z pogardy dla drugich człowiek się niczym nie przejmuje. A to jest jawna zguba. Wzburzenie zaś na krzywdzącego nas brata pochodzi albo stąd, że w danej chwili jesteśmy w złej formie, albo stąd, że czujemy do niego antypatię. Jest też i wiele innych przyczyn, o których by można szeroko rozprawiać. Ale, jeśli rzecz zbadać dokładnie, to ostateczną przyczyną każdego wzburzenia jest to, że nie przypisujemy sobie żadnej winy: stąd całe nasze utrapienie, stąd to, że nigdy nie możemy zaznać pokoju.

http://ojcowie.ps-po.pl/jawna-zguba/
Pustelnik

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: Pustelnik »

Pewien brat zapytał abba Rufusa: „Co to jest uciszenie [hesychia] i jaki z niego pożytek?” Starzec mu odpowiedział: „Uciszenie to mieszkać w celi w bojaźni Bożej i znajomości Boga, oddalając od siebie mściwość i pychę. Takie uciszenie, matka wszystkich cnót, strzeże mnicha przed ognistymi strzałami wroga i nie pozwala, żeby one go zraniły. O tak, bracie, o takie się staraj, pamiętając o śmierci i że nie wiesz, o której godzinie złodziej przyjdzie. Tak więc czuwaj nad swoją duszą”. / Apoftegmaty Ojców Pustyni /

Osiem duchów zła w skrócie...

http://ps-po.pl/2019/12/18/osiem-duchow-zla-w-skrocie/
Pustelnik

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: Pustelnik »

Niedługo czas ... "postanowień ... noworocznych"
:o :shock: 8-)

Zarówno (niektórzy) "mówcy motywacyjni" jak i "przedstawiciele kościoła" z lekka (czy tylko - z lekka?) je ... "wyśmiewają" ...
- hmmm, czy "mają rację" ?
- z czego może to "wyśmiewanie" wynikać ?

Opowiadano o abba Dioskurze z Nachiastis, że jadał chleb zrobiony z jęczmienia i soczewicy. Każdego roku też zakładał sobie jedno ćwiczenie, mówiąc: „W tym roku nie spotkam się z nikim” albo „nie będę mówił”, albo „nie będę jadł potraw gotowanych” albo owoców lub jarzyn. Z każdym ćwiczeniem tak robił; a kiedy z jednym skończył, podejmował inne. Tak postępował co roku.

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 6&sfnsn=mo
Pustelnik

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: Pustelnik »

Trochę o potrzebach (oczekiwaniach)
ORAZ o ... cierpieniu (bólu).
Czyli o dwóch "tematach" (dosyć często) poruszanych w wątkach ...

Za nasze grzechy cierpimy » Mądrość Ojców Pustyni
http://ojcowie.ps-po.pl/za-nasze-grzechy-cierpimy/
Pustelnik

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: Pustelnik »

Mówiłem już wam wielokrotnie, jak się w nałóg wpada.
Bo nie nazywamy od razu porywczym tego, kto się raz rozgniewa, ani rozpustnikiem tego, kto raz popełni rozpustę; to i ten, kto raz da jałmużnę, nie nazywa się szczodrobliwym, ale tak cnota, jak i wada przez stałe pełnienie wchodzi duszy jakby w zwyczaj, a ten zwyczaj potem jest dla niej albo męką, albo szczęściem.

Czujność » Mądrość Ojców Pustyni
http://ojcowie.ps-po.pl/czujnosc-8/
I tym postem robię sobie "przerwę" od tego gościnnego forum (od WAS, i ... nie bez ... smutku :( :roll: ) na ok. rok. Też chcę zmniejszyć swoją "aktywność na ... komórce".
Fajnie będzie się znowu odezwać w ... "wątku wigilijnym A.D. 2020", tak sobie myślę tudzież ;)
planuję 8-)
Z Panem Bogiem !
krople rosy

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: krople rosy »

Pustelnik pisze: 04 sty 2020, 11:14 I tym postem robię sobie "przerwę" od tego gościnnego forum (od WAS, i ... nie bez ... smutku :( :roll: ) na ok. rok.
Dlaczego na rok? :o
krople rosy

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: krople rosy »

Pustelnik

Re: Mądrość Ojców Kościoła

Post autor: Pustelnik »

Dobrze white chocolate, że "podtrzymujesz wątek" . Tak naprawdę to (po cichu) liczyłem na jego okresowe tudzież sporadyczne "ożywianie" ;)

P.s.
1 (jeden) rok jako czas zawieszenia czynnej aktywności w wątkach pomocowych wydaje mi się "przerwą akuratną" (w ten sposób robię sobie więcej przestrzeni poza forum a i na forum ... pozostawiam więcej przestrzeni).

P.s.2
"Grzeszymy dlatego bo ...
MAMY ZŁE PODEJŚCIE DO ŻYCIA"

cytat z wykładu:
"Osiem złych myśli. Jak sobie z nimi radzić?"
on YouTube
https://youtu.be/0hwyyRGZ5IE
ODPOWIEDZ