Cytaty, sentencje,złote myśli

Pomogła Ci jakaś modlitwa? Któryś ze Świętych jest Ci szczególnie bliski?...

Moderator: Moderatorzy

bklx
Jestem: w kryzysie małżeńskim

Re: Cytaty, sentencje,złote myśli

Post autor: bklx » 01 maja 2020, 22:41

Ile byśmy nie spotykali ludzi, ostatecznie spotykamy tylko ... siebie. To, co myślę o drugim, mówi więcej o mnie, niż o drugim.

Gdzie jest więc prawda? - odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem"
-----------------------------------------------------------
Spraw, abym nie tyle szukał miłości, co kochał!

krople rosy

Post autor: krople rosy » 29 maja 2020, 9:35

,,Nasze czyny za życia , brzmią echem w wieczności''.
Taką to perełkę wychwyciłam ogladając wczoraj po raz kolejny ,,Gladiatora'' .

bosa
Jestem: po rozwodzie

Post autor: bosa » 29 maja 2020, 19:32

"Czasem Bóg nie wybawia nas od cierpienia, ale przez cierpienie"
Kocham Cię Panie, i jedyna łaska o jaką Cię proszę ,to kochać Cię wiecznie.. św.Jan Maria Vianney

Monti

Post autor: Monti » 08 gru 2020, 20:45

"Im dłużej słucham ludzi jako ksiądz, tym bardziej przedziwne jest dla mnie to, że człowiek, który czuje się pusty tak namiętnie szuka swojego wypełnienia wyłącznie w drugim człowieku, który nosi tę samą pustkę".

o. Krzysztof Pałys OP
"Kto ci powiedział, że wolno się przyzwyczajać?
Kto ci powiedział, że cokolwiek jest na zawsze?
Czy nikt ci nie powiedział, że nie będziesz nigdy
w świecie
czuł się jak u siebie w domu?"
S. Barańczak

Monti

Post autor: Monti » 08 kwie 2021, 9:40

„Pierwszym sposobem modlitwy za kogoś jest rozmowa z Bogiem o tej osobie. Jeśli czynimy to często, każdego dnia, nasze serce nie zamyka się, pozostaje otwarte na braci. Modlitwa za innych jest pierwszym sposobem ich miłowania i pobudza nas do konkretnej bliskości Również w momentach konfliktu, sposobem na jego rozwiązanie, na jego złagodzenie pozostaje modlitwa za osobę, z którą jestem w konflikcie. Poprzez modlitwę coś się zmienia. Pierwszą rzeczą, która się zmienia jest moje serce, moja postawa. Pan zmienia je, aby umożliwić spotkanie, ponowne spotkanie i uniknąć sytuacji, że konflikt zamieni się w nieustanną wojnę“ (Franciszek).
w świecie
S. Barańczak

Metanoja1

Post autor: Metanoja1 » 02 cze 2021, 16:32

Sprawa zmartwychwstania

18 Potem przyszli do Niego saduceusze, którzy twierdzą, że nie ma zmartwychwstania, i zagadnęli Go w ten sposób: 19 «Nauczycielu, Mojżesz tak nam przepisał: Jeśli umrze czyjś brat i pozostawi żonę, a nie zostawi dziecka, niech jego brat weźmie ją za żonę i wzbudzi potomstwo swemu bratu6. 20 Otóż było siedmiu braci. Pierwszy wziął żonę i umierając nie zostawił potomstwa. 21 Drugi ją wziął i też umarł bez potomstwa, tak samo trzeci. 22 I siedmiu ich nie zostawiło potomstwa. W końcu po wszystkich umarła ta kobieta. 23 Przy zmartwychwstaniu więc, gdy powstaną, którego z nich będzie żoną? Bo siedmiu miało ją za żonę». 24 Jezus im rzekł: «Czyż nie dlatego jesteście w błędzie, że nie rozumiecie Pisma ani mocy Bożej? 25 Gdy bowiem powstaną z martwych, nie będą się ani żenić, ani za mąż wychodzić, ale będą jak aniołowie w niebie. 26 Co zaś dotyczy umarłych, że zmartwychwstaną, czyż nie czytaliście w księdze Mojżesza, tam gdzie mowa "O krzaku", jak Bóg powiedział do niego: Ja jestem Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba. 27 Nie jest On Bogiem umarłych, lecz żywych. Jesteście w wielkim błędzie».

Dzielę się refleksjami/myślami, jakie zgromadziłam z medytacji nad dzisiejszą Ewangelią:

#sprawa zmartwychwstania #saduceusze

Owoc medytacji:
Proszę o to, co chciałbym otrzymać:
Rzeczywiście wierzyć w przyszłe zmartwychwstanie ciała, sens mojego życia, które jest życie tu i teraz dla Boga.
1. Tajemnica zmartwychwstania jest dostępna tylko temu, kto zna Pismo i moc Boga (Mk, 12,24) --> "Czyż nie dlatego jesteście w błędzie, że nie znacie Pisma ani mocy Bożej? Jesteście w wielkim błędzie."
2. Wiara chrześcijańska ma swój początek w zmartwychwstaniu Jezusa.
3. Świadek zmartwychwstania to najpiękniejsza definicja apostoła. (Dz1,22)
4. Samo "branie" (za żonę) nie rodzi życia, ale bezpłodną śmierć.
Płodność pochodzi z "dawania".
Posiadanie i dar wyrażają odpowiednio egoizm i miłość.
5. Świat jest podzielony na dwa wieki "eony":
-pierwszy obecny - pod znakiem brania i umierania (żenienie się i rodzenie są protestem przeciwko śmierci, im więcej żywych się rodzi, tym więcej rośnie śmiertelnych, ale też są znakiem zwycięstwa nad śmiercią - życia dla Boga i zmartwychwstania)
-drugi przyszły - jest pod znakiem daru i życia (nie ma w nim potrzeby się żenić, bo nie można już umrzeć, małżeństwo daje życie temu, kto potem umiera; natomiast zmartwychwstanie temu kto umarł, daje nowe życie - wolne od śmierci i rodzenia)
6. Człowiek nie musi zachowywać gatunku, ponieważ jest tego samego gatunku, co Bóg. Małżeństwo chrześcijańskie i jego płodność jest nie tyle zachowaniem gatunku, co raczej świadectwem miłości i płodności Boga. Dlatego jest "tajemnicą wielką" Ef 5,32
Jest przejściowym znakiem tego, co będzie na zawsze - życie dla Boga, tak jak On żyje dla nas. Jest to nasza pełna i wolna realizacja, ponieważ kochamy właściwie wówczas, gdy kochamy tak, jak jesteśmy miłowani.
Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra. (Rz 8,28)

Monti

Post autor: Monti » 04 sie 2021, 10:36

Polecam najnowszą wypowiedź Papieża o małżeństwie:
https://www.vaticannews.va/pl/papiez/ne ... awsze.html
w świecie
S. Barańczak

Monti

Post autor: Monti » 09 sie 2021, 22:48

Cytat na wieczór z dzisiejszej patronki - św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein):

"A kiedy nadejdzie noc, a ty spojrzysz wstecz na cały dzień i zobaczysz, jakie wszystko było fragmentaryczne, jak wiele zaplanowanych przez ciebie działań się nie powiodło, i zdasz sobie sprawę z wszystkich sytuacji, które przynoszą wstyd i zażenowanie, po prostu weź wszystko takie, jakie jest, oddaj to w Boże ręce i pozostaw to Jemu.
Wtedy możesz w Nim odpocząć - naprawdę odpocząć - i zacząć następny dzień, jakbyś zaczynał nowe życie".
w świecie
S. Barańczak

Monti

Post autor: Monti » 14 wrz 2021, 10:17

W kontekście dzisiejszego święta cytat z Franciszka sprzed dwóch dni:

"Krzyż nigdy nie jest ani nie był modny: ani dzisiaj, ani też w przeszłości. Ale leczy wnętrze. To właśnie przed Ukrzyżowanym doświadczamy dobroczynnej walki wewnętrznej, gorzkiego konfliktu między „myśleniem po Bożemu” a „myśleniem po ludzku”. Z jednej strony, istnieje logika Boga, która jest logiką pokornej miłości. Droga Boża unika wszelkiego narzucania się, ostentacji i triumfalizmu, jest zawsze ukierunkowana na dobro innych, aż po ofiarę z samego siebie. Z drugiej strony istnieje „myślenie po ludzku”: jest to logika świata, przywiązana do honoru i przywilejów, nastawiona na prestiż i sukces. Liczy się w niej znaczenie i siła, to co przyciąga uwagę większości i potrafi ukazać własną pozycję wobec innych".
w świecie
S. Barańczak

ODPOWIEDZ