Rozwód dla dobra dziecka?

Wiedza, która może pomóc, gdy boli dusza...

Moderator: Moderatorzy

twardy
Posty: 1889
Rejestracja: 11 gru 2016, 17:36
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Mężczyzna

Rozwód dla dobra dziecka?

Post autor: twardy »

Bjamial
Posty: 16
Rejestracja: 17 paź 2017, 23:17
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Kobieta

Re: Rozwód dla dobra dziecka?

Post autor: Bjamial »

Uuu... jakoś ciężko mi się zgodzić z tym co mówi na tym filmie pan Jacek Pulikowski. Pozstanie w małżeństwie, w którym są ciągłe kłótnie i przemoc fizyczna ma być dobre dla dziecka? No błagam...z której strony?
Awatar użytkownika
Nirwanna
Posty: 13316
Rejestracja: 11 gru 2016, 22:54
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Rozwód dla dobra dziecka?

Post autor: Nirwanna »

Bjamal, w pięciominutowym filmiku ciężko zmieścić całość zagadnienia. Gdy jest przemoc fizyczna, możliwą i dopuszczalną obroną przed krzywdą jest separacja. Jednak nie rozwód.
Separacja daje obronę skuteczną, i uczy że miłość czasem ma być aż tak twarda; separacja oczywiście jest sytuacją krańcową, lepiej gdy mądrzejszy rodzic wcześniej skutecznie postawi granice przemocy. Dziecko uczy się wtedy, że przemoc można zatrzymać - i jak się to robi. Gdy jednak wchodzi w grę ostateczna obrona przed krzywdą, jaką jest separacja, dziecko również się uczy - że granice się stawia również tak, i że mimo wszystko miłość trwa, że jest coś trwałego na tym świecie. Jest szansa, że w przyszłości nie będzie reagować jedynie ucieczką na pojawiające się trudności w swoim związku, daje się mu w ten sposób o wiele większe szanse na jego własne trwałe małżeństwo w przyszłości.
Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę
Jan Paweł II
Bjamial
Posty: 16
Rejestracja: 17 paź 2017, 23:17
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Kobieta

Re: Rozwód dla dobra dziecka?

Post autor: Bjamial »

Dzięki za doprecyzowanie. Brzmi dużo lepiej niż przykład tego chłopca na końcu filmiku.
Pavel
Posty: 5131
Rejestracja: 03 sty 2017, 21:13
Jestem: w kryzysie małżeńskim
Płeć: Mężczyzna

Re: Rozwód dla dobra dziecka?

Post autor: Pavel »

Bjamial, to jasne, że taka sytuacja jak u tego chłopca z końcówki nie jest dobra.
I Pulikowski nic takiego nie powiedział.
Wydźwięk całości jest jednak taki, że lepsze to niż rozwód. I z tym się zgadzam.
Poza tym w tym filmiku chłopiec mówi, że rodzice się kochają, co oznacza, że sygnały tym są dla dziecka widoczne, co z kolei oznacza, że nie kłócą się ciągle ;)
"Bóg nie działa poza wolą człowieka i poza jego wysiłkiem.(...) Założenie, że jeśli się pomodlimy, to będzie dobrze, jest już wiarą w magię." ks. dr. Grzegorz Strzelczyk
ODPOWIEDZ