Znalezione w necie

Wiedza, która może pomóc, gdy boli dusza...

Moderator: Moderatorzy

krople rosy

Znalezione w necie

Post autor: krople rosy »

Mantra dla Obrażonych (należy powtarzać na głos do ustąpienia objawów)

"Jestem takim ważnym indorem, że nie mogę pozwolić, aby ktoś postępował zgodnie ze swoją naturą, jeżeli mi się to nie podoba. Jestem takim ważnym indorem, że jeśli ktokolwiek powiedział albo postąpił inaczej, niż się spodziewałem – ukarzę go swoją obrazą. O tak, niech dostrzeże, jak ważna jest moja obraza, niech spadnie ona na niego jako kara za jego zachowanie. Przecież jestem ważnym, bardzo ważnym indorem!

Nie cenię swojego życia.
Do tego stopnia nie cenię swojego życia, że nie jest mi żal tracić jego bezcenne minuty na pielęgnowanie urazy. Zrezygnuję z minuty radości, z minuty zabawy, z minuty śmiechu i oddam te minuty kultywowaniu własnej frustracji. Jest mi obojętne, że z tych minut złożą się godziny, z godzin – dni, z dni – tygodnie, z tygodni – miesiące, a z miesięcy – lata. Nie jest mi żal spędzić lata swojego życia w stanie obrazy – przecież moje życie nie jest wcale cenne.

Nie potrafię spojrzeć na siebie z dystansem.
Do tego stopnia nie potrafię spojrzeć na siebie z boku, ze nigdy nie zobaczę swoich ściągniętych brwi, nadąsanych warg, swojego zbolałego oblicza. Nigdy nie ujrzę, jak bardzo jestem śmieszny w tym stanie i nigdy nie roześmieję się z powodu swojej nieadekwatności. Nigdy. Przecież nie potrafię spojrzeć na siebie z dystansu.

Jestem bardzo urazowy.
Jestem tak bardzo urazowy, że muszę przez cały czas strzec swojego terytorium i reagować obrażaniem się na każdego, kto na nie wkroczył. Powieszę sobie na czole tabliczkę: „Uwaga! Zły pies!” i niech no tylko ktoś spróbuje jej nie zauważyć! Otoczę swoją urazowość wysokim murem i będę miał gdzieś, że przez te mury nie widzę, co dzieje się na zewnątrz – przynajmniej moja urazowość będzie bezpieczna. Przecież jest mi tak bardzo droga.

Zależę od innych.
Tak bardzo zależę od innych, że nie przegapię ani jednego spojrzenia, ani jednego słowa, ani jednego gestu. Będę stale obserwować innych, będę oceniać każde ich zachowanie w stosunku do mnie i jeśli zdecyduję, że nie jest ono właściwe, to natychmiast pokażę im, w jakim stopniu nie mają racji! Obrażę się, by ukryć, jak bardzo jestem zależny od innych.

Jestem niewolnikiem.
Jestem niewolnikiem słów i zachowań innych ludzi. To od nich – moich panów – zależy mój nastrój, moje uczucia, moja samoświadomość. To nie ja – to oni są za to odpowiedzialni. To nie ja – to oni są winni temu, co się ze mną dzieje. To nie ja – to oni powinni coś zrobić, żebym poczuł się lepiej. Tak, lubię być marionetką – przecież jestem niewolnikiem innych.

Zrobię z muchy słonia.
Wezmę tę na wpół zdechłą muchę i zareaguję na nią swoją obrazą. Nie napiszę w pamiętniku, jak piękny jest świat – napiszę, jak podle mnie potraktowano. Nie powiem przyjaciołom, jak bardzo ich kocham – poświęcę cały wieczór na opowiadanie o tym, jak bardzo mnie sponiewierano. Będę musiał wpompować w muchę tyle swoich i cudzych sił, by uczynić z niej słonia. Przecież muchę można łatwo przepędzić, a słonia – nie. Dlatego nadymam muchy do rozmiarów słoni.

Jestem ubogi.
Jestem na tyle ubogi, że nie mogę znaleźć w sobie okruchów wielkoduszności – by wybaczyć, okruchów autoironii – by się roześmiać, okruchów szczodrości – by nie zauważyć, okruchów mądrości – by się nie przyczepić, okruchów miłości – by przyjąć z pokorą. Ja po prostu nie mam tych okruchów, przecież jestem bardzo, bardzo ograniczony i ubogi.

Jestem nieszczęśliwy.
Jestem tak bardzo nieszczęśliwy, ze słowa i uczynki innych ludzi stale dotykają mojego nieszczęścia. Przecież jestem bardzo ważnym indorem, ale nie cenię swojego życia, nie potrafię spojrzeć na siebie z dystansem i kocham nadymać muchy, jestem bardzo urazowy, zależny od innych oraz ubogi. Nie obrażajcie mnie, tylko mi współczujcie. Bo jestem bardzo nieszczęśliwy". Osho

Z reguły pomaga już po piątym powtórzeniu… Na głos, Kochani, na głos

Cały tekst wklejony. Bez żadnego mojego dopisku.
Awatar użytkownika
Nirwanna
Posty: 13319
Rejestracja: 11 gru 2016, 22:54
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Znalezione w necie

Post autor: Nirwanna »

Tekst pochodzi stąd: http://www.doziemiobiecanej.pl/notka/76 ... brazonych/
Ten tekst jest bardzo dobry, zwłaszcza w perspektywie spotkań świątecznych w gronie rodzinnym i nie tylko ;-)
Jednocześnie zwracamy uwagę, że Osho nie jest autorem katolickiego autoramentu, więc sugerujemy ostrożność i rozwagę podczas czytania jego twórczości.
Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę
Jan Paweł II
jacek-sychar

Re: Znalezione w necie

Post autor: jacek-sychar »

Mantry na forum katolickim :shock:
Chyba że przez mantrę rozumiemy np. różaniec.
Ale pierwotne znaczenie mantry było raczej inne, jako rytmiczne powtarzanie tej samej frazy, często bez świadomości.

Byłbym bardzo ostrożny w polecaniu takich technik, gdyż bardzo łatwo można przekroczyć 1 przykazanie:
Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną
gdy technika (mantry) zastąpi Boga.
krople rosy

Re: Znalezione w necie

Post autor: krople rosy »

jacek-sychar pisze: 20 gru 2019, 22:28 Mantry na forum katolickim :shock:
Chyba że przez mantrę rozumiemy np. różaniec.
Ale pierwotne znaczenie mantry było raczej inne, jako rytmiczne powtarzanie tej samej frazy, często bez świadomości.

Byłbym bardzo ostrożny w polecaniu takich technik, gdyż bardzo łatwo można przekroczyć 1 przykazanie:
Tekst ten znalazłam na stronie katolickiej. Zdecydowałam się go opublikować na forum mając świadomość że przejdzie tylko wtedy gdy Moderacja wyrazi na to zgodę.
Nirwanna pisze: 20 gru 2019, 19:46 Ten tekst jest bardzo dobry, zwłaszcza w perspektywie spotkań świątecznych w gronie rodzinnym i nie tylko ;-)
Jednocześnie zwracamy uwagę, że Osho nie jest autorem katolickiego autoramentu, więc sugerujemy ostrożność i rozwagę podczas czytania jego twórczości.
Ostrożność i rozsądek zawsze w cenie :) I też uważam treść za bardzo dobrą.
krople rosy

Re: Znalezione w necie

Post autor: krople rosy »

,,Rozmawiają dwie przyjaciółki.
- Mój mąż to straszny fajtłapa i nieudacznik! Cały czas mu to powtarzam, ale z roku na rok jest coraz gorzej! – mówi jedna.
- A mój mąż jest wspaniały! Wszystko robi znakomicie i jest najlepszym mężczyzną pod słońcem, a z roku na rok jest coraz wspanialszy! I też mu to cały czas powtarzam…''
ODPOWIEDZ