Style przywiązania

Wiedza, która może pomóc, gdy boli dusza...

Moderator: Moderatorzy

Nowiutka

Style przywiązania

Post autor: Nowiutka »

Ciekawy wykład

https://www.youtube.com/watch?v=GlvsYebSu9Q
Trauma wczesnodziecięca i lękowe style więzi - dr Elżbieta Zdankiewicz-Ścigała



https://zwierciadlo.pl/psychologia/4380 ... zkach.read
Awatar użytkownika
Nirwanna
Posty: 13316
Rejestracja: 11 gru 2016, 22:54
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Style przywiązania

Post autor: Nirwanna »

Moderacja przypomina, że przesłuchuje linki przed zaakceptowaniem.
Wrzucenie więc czegoś, co przekracza 30 minut skutkuje dłuższym oczekiwaniem posta na akceptację. Czasem - dużo dłuższym.

Natomiast artykuł (ten czy inne) warto czytać z pewnym filtrem. "Zwierciadło" jest czasopismem stricte świeckim, co oznacza, że tak traktuje małżeństwo. Często też zrównuje małżeństwo (jakiekolwiek) z wszelkimi innymi typami związków. Pojawiać się będą więc takie zdania jak "Kiedy związek bardziej rani niż cieszy – wydaje się, że jedyną słuszną decyzją jest go zakończyć. A jednak zmiana partnera nie zawsze oznacza nowy początek. Czasem w kolejnej relacji powtarzamy stare błędy, bo trzymamy się dawnego stylu przywiązania. Czego warto dowiedzieć się o sobie, zanim damy miłości drugą szansę".
Zatem z takiego artykułu warto wyciągać wnioski typu "czym ja sam/a nawaliłem/am w kryzysie, i jak mogę to naprawić, aby powrót współmałżonków do siebie był możliwy, a małżeństwo docelowo lepsze?"
Przy takim podejściu psychologia jako nauka świecka wspiera duchowość, w tym pakiet łask sakramentu małżeństwa - ku dobru człowieka i małżeństwa, a małżonek porządkując swoją naturę od strony psychologicznej otwiera się na Boże łaski, zgodnie ze stwierdzeniem św. Tomasza z Akwinu, iż "łaska buduje na naturze".
Szukanie jednak w tego typu artykułach argumentów za rozwaleniem małżeństwa i szukaniem nowego partnera i "nowej miłości" prędzej czy później skończy się jeszcze większym kryzysem osobistym, często też - tego kolejnego związku.
Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę
Jan Paweł II
Nowiutka

Re: Style przywiązania

Post autor: Nowiutka »

Nirwanna pisze: 04 cze 2021, 6:51 Moderacja przypomina, że przesłuchuje linki przed zaakceptowaniem.
Wrzucenie więc czegoś, co przekracza 30 minut skutkuje dłuższym oczekiwaniem posta na akceptację. Czasem - dużo dłuższym.
Liczyłam się z tym :)
Nirwanna pisze: 04 cze 2021, 6:51 Zatem z takiego artykułu warto wyciągać wnioski typu "czym ja sam/a nawaliłem/am w kryzysie, i jak mogę to naprawić, aby powrót współmałżonków do siebie był możliwy, a małżeństwo docelowo lepsze?"
(...)
Szukanie jednak w tego typu artykułach argumentów za rozwaleniem małżeństwa i szukaniem nowego partnera i "nowej miłości" prędzej czy później skończy się jeszcze większym kryzysem osobistym, często też - tego kolejnego związku.
Z takim podejściem też idę przez życie. Ukazuje to właśnie, że szukanie "nowej miłości" nie jest rozwiązaniem, bo i tak trzeba będzie wykonać dokładnie tą samą pracę jak z małżonkiem. Niestety odchodzący tak na to nie patrzą...
Nowiutka

Re: Style przywiązania

Post autor: Nowiutka »

https://www.youtube.com/watch?v=fIg8BXWHo1I
Życiowe scenariusze powielane z pokolenia na pokolenie - Magdalena Sękowska

A ten wykład otworzył mi oczy na to, co wyprawia teraz mój mąż... (przepraszam moderację za kolejny dlugi filmik do przesłuchania :D)
ODPOWIEDZ