Książki, audiobooki, nagrania

Ciekawe strony www, fora dyskusyjne, książki nt. małżeństwa, propozycje współpracy...

Moderator: Moderatorzy

Arisa
Posty: 9
Rejestracja: 04 lut 2022, 22:04
Płeć: Kobieta

Książki, audiobooki, nagrania

Post autor: Arisa »

Hej, w obecnej sytuacji mąż mnie zostawił w ciąży. Chciałam się spytać o książki, nagrania, ale z ćwiczeniami duchowymi. Czytałam o 12 krokach i są również ćwiczenia z tego w książce, ale to jest w kierunku do alkoholików. Czy to nie ma znaczenia? Jest to też w polecanych, więc jestem zmylona. Chciałabym znowu poczuć się szczęśliwa, nie cierpieć i móc widzieć się z mężem bez negatywnych emocji, ani nie czuć ich po jego wyjściu.
Awatar użytkownika
Nirwanna
Posty: 13316
Rejestracja: 11 gru 2016, 22:54
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Książki, audiobooki, nagrania

Post autor: Nirwanna »

Jeśli chodzi o książki dotyczące 12 Kroków, to jest ich mnóstwo, i nie wszystkie dotyczą problemu alkoholowego.
Jaką zatem książkę masz na myśli?

Tak przy okazji - warto sobie zmienić terminologię. Nie ma negatywnych emocji. Emocje są neutralne moralnie wg KKK, więc jako takie nie są ani dobre ani złe.
Za to możemy je podzielić na takie, które są dla mnie miłe i niemiłe, takie które są dla mnie trudne i takie, które łatwo i chętnie przeżywam. Takie których szukam, i takie, których unikam. Jednak wszystkie są ważne i potrzebne. To Boży dar, nawet te trudne i niemiłe.
Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę
Jan Paweł II
Arisa
Posty: 9
Rejestracja: 04 lut 2022, 22:04
Płeć: Kobieta

Re: Książki, audiobooki, nagrania

Post autor: Arisa »

Nirwanna pisze: 06 lut 2022, 20:49 Jeśli chodzi o książki dotyczące 12 Kroków, to jest ich mnóstwo, i nie wszystkie dotyczą problemu alkoholowego.
Jaką zatem książkę masz na myśli?
12 kroków i Ćwiczenia duchowe
Jim Harbaugh, rok wydania 2021, wydawnictwo: Wam

Wyzwolenie się z niemiłych dla mnie, osłabiających emocji. Chce się wzmocnić duchowo, by mnie one uniosły i wzmocniły, a nie wpływały destrukcyjnie.
Awatar użytkownika
Nirwanna
Posty: 13316
Rejestracja: 11 gru 2016, 22:54
Jestem: po rozwodzie
Płeć: Kobieta

Re: Książki, audiobooki, nagrania

Post autor: Nirwanna »

Arisa pisze: 06 lut 2022, 21:40 Wyzwolenie się z niemiłych dla mnie, osłabiających emocji. Chce się wzmocnić duchowo, by mnie one uniosły i wzmocniły, a nie wpływały destrukcyjnie.
Intencja bardzo ok :-)


Właśnie tę książkę przekartkowałam. Ona jest rodzajem kompilacji duchowości AA (na bazie Wielkiej Księgi AA) i duchowości ignacjańskiej (na bazie Ćwiczeń duchowych), zwiera zestaw medytacji do przejścia z kierownikiem duchowym lub sponsorem. Jest o tym we wstępie. A to akurat istotna informacja.
Więc ja bym się nie przerażała, że ona bazuje na AA, bo tam w medytacjach są wspomniane inne uzależnienie czy kompulsje (dzisiejszym językiem mówiąc) oraz bałwochwalstwa, ale istotne jest to, że bez towarzyszącej na bieżąco osoby doświadczonej - niewiele z tego wyniesiesz. Coś wyniesiesz na pewno. Ile - nie wiem. Wiele zależy od Twojej już istniejącej, wypracowanej współpracy z Duchem Świętym.
Ja, dopóki nie przeszłam sama warsztatu 12Kroków, i dopóki nie pojechałam na rekolekcje ignacjańskie - nie wiedziałam do końca, z czym to się je. Z lektur skorzystałam tak mniej więcej, rząd wielkości - między 1 a 5 procent. Jak się nie ma nic innego - dobre i to. Ale cała reszta - to żywe doświadczenie pracy w grupie i towarzyszenia drugiej osoby, która swego czasu już to przeszła, i tym doświadczeniem się dzieli, oraz pokazuje precyzyjnie, co konkretnie ja mam w sobie do ruszenia. Sponsor, prowadzący, kierownik duchowy - różnie.

Dlatego zachęcałabym Cię to wejścia w pracę nad sobą w realu, możesz wziąć też pod uwagę chrześcijańskiego psychoterapeutę.
A z lektur chyba lepsza na początek będzie książka ks. M. Dziewieckiego "Droga zwycięzców. 12 Kroków nie z tej ziemi". Nawiązuje do 12 Kroków AA, ale skupia się na 12 Krokach dla chrześcijan.
Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę
Jan Paweł II
Arisa
Posty: 9
Rejestracja: 04 lut 2022, 22:04
Płeć: Kobieta

Re: Książki, audiobooki, nagrania

Post autor: Arisa »

Rekolekcje ignacjańskie nie są mi obce, dlatego właśnie ten tytuł mnie zainteresował, bo jeździłam. 12 kroków mnie zachęca, ale niedługo urodzę i szukam czegoś indywidualnego. Może jak wypracuje życie z małym człowieczkiem dołączę do tego programu, bo widziałam, że są online, o ile to aktualne, albo praca z psychoterapeutą. Niestety w oecnym momencie mogę liczyć na książki, rekolekcje i rozmowy z ludźmi, które są spontaniczne. Wiem, że przy noworodku nic nie da się zaplanować. :D
ODPOWIEDZ