podział majatku

Bogu, co boskie, cesarzowi, co cesarskie... Czasami trzeba wkroczyć na drogę prawną, zanim to zrobisz, zajrzyj, zapytaj

Moderator: Moderatorzy

krzysztof123
Jestem: po rozwodzie

Re: podział majatku

Post autor: krzysztof123 » 30 lip 2020, 15:16

bosa pisze:
30 lip 2020, 10:59
Ja chciałam sprostować, nie zawsze tak jest. u mnie wszystkie podziały dokonały się sądownie na długo przed rozwodem.
I najlepiej, jeżeli małżonkowie w tych podziałach dojdą do porozumienia, a sąd tylko "przyklepie" i nada mocy prawnej. W przeciwnym wypadku czeka szarpanina i wydawanie kasy na biegłych ...
podział majątku jest możliwy dopiero po ustaniu związku małżeńskiego a nie przed czy tym bardziej na długo przed i tym bardziej sądownie jak piszesz.

Art. 566 kpc W sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami właściwy jest sąd miejsca położenia majątku, a jeżeli wspólność ustała przez śmierć jednego z małżonków - sąd spadku.

Masz jednak rację, że lepiej dojść do porozumienia i załatwić to polubownie jednak biorąc pod uwagę ilość takich przypadków, gdzie możliwy jest ugodowy podział i jego możliwość wystąpienia lepiej przygotować się do rozprawy sądowej by się nie rozczarowywać.

Wiedźmin
Jestem: w związku niesakramentalnym

Post autor: Wiedźmin » 30 lip 2020, 15:56

bosa pisze:
30 lip 2020, 10:59
Ja chciałam sprostować, nie zawsze tak jest. u mnie wszystkie podziały dokonały się sądownie na długo przed rozwodem.
I najlepiej, jeżeli małżonkowie w tych podziałach dojdą do porozumienia, a sąd tylko "przyklepie" i nada mocy prawnej. W przeciwnym wypadku czeka szarpanina i wydawanie kasy na biegłych ...
Generalnie, to zwykle lepiej się "dogadać" ...
Szczęście "nie leży" na zewnątrz - postaraj odczepić się od innych (przestać zmieniać, oczekiwać, manipulować) i skup (na tyle na ile się uda) uwagę na sobie.

bosa

Post autor: bosa » 31 lip 2020, 16:59

Ja miałam podział majątku w 2016 roku a rozwód w roku 2018. Więc raczej wiem co piszę. Chyba ,że mam pomroczność jasną.. 8-)
Kocham Cię Panie, i jedyna łaska o jaką Cię proszę ,to kochać Cię wiecznie.. św.Jan Maria Vianney

Caliope
Jestem: w kryzysie małżeńskim

Post autor: Caliope » 31 lip 2020, 19:44

Mój brat z bratową mają mediacje, od zeszłego roku podział majątku, widzenia z synem i alimenty. Rozwód nie wiem kiedy nastąpi, ale jak widać może być szybciej bez separacji, tylko oni już od ponad roku razem nie mieszkają.

twardy

Post autor: twardy » 31 lip 2020, 20:54

krzysztof123 pisze:
30 lip 2020, 15:16
Art. 566 kpc W sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami właściwy jest sąd miejsca położenia majątku, a jeżeli wspólność ustała przez śmierć jednego z małżonków - sąd spadku.
No właśnie: "po ustaniu wspólności majątkowej", a nie po rozwodzie czy separacji.
Wystarczy chyba zatem rozdzielność majątkowa?

ODPOWIEDZ